עיצוב הבית

שולחנות עגולים לבית – טרנד זמני או העיצוב המושלם?

שולחן עגול קוטר 107 עם כסאות לפינת אוכל

בשנות ה-80, היה מקובל לראות בבתים רבים שולחנות אוכל עגולים. עם השנים, שולחנות אלו זזו הצידה ופינו את מקומם לטובת צורות אחרות, כשהעיצובים הבולטים היו מלבניים או מרובעים, אך בשנתיים האחרונות הדגמים העגולים עושים קמבק והביקוש ממשיך וגובר.

פינות אוכל

מה מיוחד בשולחן עגול?

אז מה יש בהם, בשולחנות העגולים, שנתפס בעינינו כמיוחד? אפשר לייחס זאת לעובדה שקווים מעוגלים מצליחים לרענן את סגנונות העיצוב שהתרגלנו לראות בבתים פרטיים ובדירות מגורים, ולשבור את המראה האחיד והחד גוני.

נתון מעניין נוסף הוא שאין צורך לפרוש מפה מהודרת או להניח אגרטל במרכז השולחן כדי שהוא יבלוט. שולחנות עגולים בשילוב כסאות לפינת אוכל מושכים את העין ללא מאמץ רב, והם הופכים את פינת האוכל למעוצבת וייחודית.

שולחן עגול קוטר 107 עם כסאות לפינת אוכל

שולחן עגול – גם על פי תורת הפנג שווי

קווים חדים וצורות גאומטריות יכולים להיות מתאימים כשמדובר ברהיטים אחרים, אך בכל הנוגע לפינות אוכל, צורות אלו עלולות ליצור תחושה של ניכור וריחוק. רכישה של שולחן עגול לפינת האוכל, תהפוך את החלל לאטרקטיבי ומזמין, ותמשוך אליה את כל בני הבית. תאוריית הפנג שווי תומכת גם היא ביתרון הזה, והיא גורסת ששולחן עגול מאפשר זרימת אנרגיה בצורה חלקה סביב השולחן, ולכן זוהי הצורה האידאלית למעוניינים באווירה משפחתית חמה, רגועה והרמונית.

פינת אוכל עגולה מתאימה למשפחות אשר מעוניינות באווירה אינטימית, קרובה ומשוחררת בזמני הסעודות וגם לאנשים שאוהבים לארח ולעשות זאת ביד רחבה, תוך הקפדה על אסתטיקה.

שולחן שמעודד שיח

זוכרים את המלך ארתור ואבירי השולחן העגול? זו אחת ההוכחות לכך ששולחן עגול אינו המצאה של העידן המודרני. הצורה העגולה נחשבת לבחירה שמעודדת שיחה ושיתופי פעולה, וזוהי הסיבה ששולחנות עגולים בשילוב כסאות מרופדים מבוקשים גם מחוץ למרחב הביתי, במקומות כמו מסעדות, בתי קפה, אולמות אירועים, חברות וארגונים.

פינת אוכל שולחן עגול רגל שחורה

שילוב בין חומרי גלם

אחד הטרנדים הבולטים בשנה החולפת זה שילוב בין חומרי גלם שונים באותו רהיט, כמו למשל שילוב של כסאות בר מרופדים עם רגלי עץ. מהבחינה הזו, שולחן עגול הוא הרהיט האידאלי, מכיוון שהוא נותן מקום לכל חומר גלם, מבלי שהם יבלעו זה בזה או יאפילו אחד על השני. אוהבי הסגנון היוקרתי יוכלו לרכוש שולחנות המשלבים בין משטח עגול המיוצר מזכוכית מחוסמת, לרגלי מתכת מפלדה, אלומיניום או מתכת אחרת. לפינת אוכל בסגנון כפרי ניתן להתאים שולחן המשלב בין בטון, מתכת ועץ, ובפינות אוכל מודרניות תיהנו משילובים בין עץ לפורמייקה צבעונית ואף פלסטיק. אפשרות נוספת היא לרכוש שולחן עגול העשוי מעץ לכל אורכו, ולשלב כסאות שיעצימו את המראה הייחודי.

פינת אוכל פורמייקת דמוי בטון עגולה

יתרונות פרקטיים

מלבד אפקט העיצוב, לשולחנות עגולים יש גם יתרונות פרקטיים שקשה להתעלם מהם. בעידן בו אנו מייחסים חשיבות גבוהה לניצול מקסימלי של השטח ולבחירה ברהיטים שיוכלו לשמש אותנו למשך שנים רבות, הצורה העגולה מספקת מענה מושלם.

שולחן עגול נחשב לקומפקטי ביחס לצורות אחרות, אף שניתן להזמין אותו במידות שונות. הצורה המעוגלת יוצרת תחושה מרווחת ומאווררת, גם כאשר השטח שהוגדר לפינת האוכל קטן יחסית.

ניתן לרכוש פינת אוכל עגולה נפתחת, שתשמש את בני המשפחה לסעודות גדולות או כאשר הם מארחים בסופי שבוע, חגים ואירועים מיוחדים.

היתרונות הרבים של שולחנות עגולים מהווים שיקול מכריע לא רק בבחירת פינת אוכל, אלא גם כשיש צורך בשולחנות נוספים כמו שולחן קפה לסלון ושולחן לגינה.

האם מדובר בטרנד חולף?

קשה לתת תשובה חד משמעית לשאלה האם הם טרנד חולף, אך אפשר להתייחס לשאלה זו בצורה שונה. למעשה, השאלה שצריכה להישאל היא האם אתם אוהבים את המראה העגול או שהסיבה היחידה לבחירה בשולחן כזה היא צו האפנה?

כשבוחנים את היתרונות הרבים שיש לשולחנות עגולים, מבינים שיש כאן הרבה מעבר לאמירת העיצוב המוגבלת בזמן. העדר הזוויות, תחושת הקרבה, ההתאמה לפינות אוכל קטנות והמראה הייחודי יוכלו לשמש אתכם למשך שנים רבות בהנאה ובשמחה, גם אם ייכנסו טרנדים חדשים לתחום עיצוב הבית.

פינת אוכל עגולה

לסיום, קחו בחשבון ששולחנות אוכל הם אולי רהיטים שלא מחליפים בתדירות גבוהה, אבל הודות לתעשיית הרהיטים המשגשגת בישראל ובעולם וריבוי התחרות, תוכלו לחדש, לרענן או להחליף את פינת האוכל בכל עת, בלי להיכנס להוצאות מוגזמות.